Regeneracja kół dwumasowych Opole
Koła dwumasowe - niestety są to podzespoły awaryjne, często psujące się jeszcze przed upływem okresu gwarancyjnego, co naraża użytkowników na relatywnie wysokie koszty naprawy lub regeneracji. Dwumasa nie jest podzespołem wiecznym, jej elementy po prostu się zużywają. Dotyczy to przede wszystkim sprężyn, których poprawne działanie przesądza o realizacji podstawowych funkcji dwumasy.
Ponieważ w obecnie produkowanych samochodach dwumasa ma powszechne zastosowanie, trwałość koła dwumasowego można oszacować na podstawie doświadczeń szeregu użytkowników, wybierających rozwiązanie w postaci regeneracji koła dwumasowego
. Z dobrym przybliżeniem można przyjąć, że do regeneracji trafiają najczęściej dwumasy z aut po przebiegu od 160 tysięcy kilometrów do 250 tysięcy kilometrów. Oczywiście trafiają się odstępstwa, zarówno „w górę” jak i „w dół”. Odstępstwa te potwierdzają istotny wpływ stylu jazdy na tempo zużycia dwumasy. Niewątpliwie styl jazdy, a w szczególności ostre bądź łagodne traktowanie sprzęgła, regularne holowanie przyczepy, przekraczanie ładowności samochodu, a nawet eksploatacja pojazdu w terenie górskim w połączeniu z nieumiejętnym wykorzystaniem charakterystyki silnika, są czynnikami mającymi wpływ na szybkość zużycia dwumasy. Podsumowując, możliwymi przyczynami awarii koła dwumasowego są:
- Jazda na bardzo niskich obrotach w połączeniu ze zbyt niskim biegiem,
- Częste "zdławianie" silnika,
- Niestabilny reżim pracy zapłonu i układu wtryskowego,
- Nadużywanie trybu pracy silnika na biegu jałowym, np. w celu zapewnienia działania klimatyzacji,
- Nadmierne przeciążanie pojazdu (zbyt duży ładunek, regularne holowanie przyczepy).