Regeneracja kół dwumasowych
Różne objawy i symptomy mogą wskazywać na to, że naprawa i regeneracja koła dwumasowego
, czyli mówiąc inaczej dwumasy będzie konieczna. Do podstawowych objawów zwiększających ryzyko usterki tego właśnie podzespołu zaliczymy przede wszystkim metaliczne odgłosy w momencie włączania i gaszenia silnika, drżenie nadwozia podczas postoju i pracy silnika na wolnych obrotach, a także metaliczne odgłosy pojawiające się podczas pracy silnika w tym właśnie zakresie obrotów. Oczywiście objawy te mogą mieć zupełnie inne źródło. Fundamentalną kwestią jest w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek nienaturalnych dźwięków, czy objawów wizyta w warsztacie samochodowym i wykonanie szczegółowej diagnostyki. Gdy okaże się, że regeneracja koła dwumasowego jest konieczna wtedy trzeba będzie wykonać demontaż tego podzespołu na potrzeby czynności regeneracyjnych.
Zarówno w zakresie wykonania diagnostyki, jak i samego demontażu i montażu koła dwumasowego na potrzeby jego regeneracji możemy zaproponować wizytę w którymś z naszych warsztatów partnerskich. Są one zlokalizowane na terenie praktycznie całego kraju i z pewnością nie będzie żadnego problemu w tym, aby odszukać taki warsztat w pobliżu miejsca Państwa zamieszkania. Warsztaty te są, bowiem zlokalizowane praktycznie w każdej większej miejscowości w naszym kraju, a także w szeregu nieco mniejszych miast. Oprócz testów, demontażu i montażu dwumasy na potrzeby czynności regeneracyjnych w takich warsztatach będzie można wykonać każdą inną czynność związaną z naprawą oraz bieżącą eksploatacją auta. Jeżeli po wykonanej diagnostyce okaże się, że regeneracja koła dwumasowego, czyli naprawa popularnej dwumasy jest konieczna zapraszamy do kontaktu z nami w celu ustalenia dalszych szczegółów usługi.




Czym jest koło dwumasowe
Koło dwumasowe jest elementem zamontowanym pomiędzy silnikiem i manualną skrzynią biegów, a zadaniem tego elementu jest tłumienie drgań skrętnych. Drgania te pojawiają się w dolnym zakresie pracy silnika. Mamy tutaj oczywiście na myśli dolny zakres obrotów jednostki napędowej. Po dodaniu gazu drgania skrętne zanikają i z tego właśnie powodu kierowcy podejrzewając, że regeneracja koła dwumasowego w ich aucie będzie konieczna powinni zwrócić uwagę, czy ewentualne objawy zanikają w momencie zwiększenia prędkości obrotowej silnika. Koło dwumasowe składa się z dwóch połączonych ze sobą mas, mających możliwość obrotu względem siebie o określony kąt. We wnętrzu koła dwumasowego zamontowany jest układ tłumiący wspomniane drgania skrętne. Regeneracja kół dwumasowych przywraca im pełne walory techniczne i użytkowe.Objawy uszkodzonego koła dwumasowego
Koło dwumasowe stanowiące element układu przeniesienia napędu wytrzymuje na ogół około 200 000 km. Po takim dystansie istnieje wysokie ryzyko tego, że koło takie przestanie pełnić swoją funkcję, którą jest tłumienie drgań skrętnych. W takiej sytuacji kierowca będzie mógł zaobserwować różnego rodzaju objawy wskazujące na konieczność sprawdzania i wykonania testów koła dwumasowego. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy podczas postoju samochodu i pracy silnika na wolnych obrotach pojawiają się nienaturalne drgania i wibracje nadwozia. Jeżeli tak, to istnieje ryzyko uszkodzenia koła dwumasowego.
Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy podczas uruchamiania i gaszenia silnika z okolicy komory silnika dochodzą metaliczne odgłosy i nienaturalne sztuki. Jeżeli tak, to również istnieje ryzyko, że to właśnie dwumasa jest za to odpowiedzialna. Podczas pracy silnika na wolnych obrotach w przypadku kłopotów z dwumasą mogą również wystąpić stuki i nienaturalne odgłosy podobne do tych, jakie dostrzeżemy w momencie włączania i gaszenia jednostki napędowej. Oczywiście zaobserwowanie takich objawów nie przesądza jednoznacznie o konieczności zregenerowania koła dwumasowego, ale jedynie zwiększa ryzyko tego, że to właśnie ten element stoi za tymi objawami. Jeżeli po wykonanych testach i diagnostyce okaże się, że regeneracja koła dwumasowego będzie konieczna zachęcamy do kontaktu z naszym zakładem.



